Порушення вимови звуків Л, Ль

Перед тим, як дізнатися які бувають порушення вимови звуків Л,Ль давайте розберемося яка ж правильна (нормована) артикуляція цих звуків.

Правильна артикуляція звуку Л, Ль

  • Губи нейтральні і приймають положення наступного голосного;
  • Відстань між верхніми і нижніми різцями 2-4 мм;
  • Кінчик язика у верхніх різців;
  • Артикуляція [Л ‘] відрізняється від твердого тим, що губи при його промовлянні кілька відтягуються в сторони (що властиво м’яким приголосним).

Перевірте правильність вимови звуків Л, Ль дитиною. Запропонуйте назвати картинки з цими звуками.

Які бувають порушення вимови звуків Л, Ль?

У логопедії вади вимови звуків л та ль називають – ламбдацизм.

Види порушення вимови звуків Л, Ль :

1) Звук Л відсутній.
2) Звук Л спотворений:
Міжзубна вимова звуку Л.

При цьому виді вимови чується правильний звук, тільки артикуляція його трохи змінена: кінчик язика, замість того щоб підніматися за верхні різці, виходить назовні між зубами. Міжзубною вимовою л користуються як перехідним етапом при постановці звуку Л логопеди.
Однак треба враховувати, що для автоматизації л знадобиться більше часу тим дітям, які вимовляють міжзубно не тільки цей звук, але і інші, наприклад: Г, Д, Н, С, З, Ц.

  • Носова вимова звуку Л різко відрізняється від правильної і за артикуляцією, і на слух. Язик дитини торкається задньою частиною до м’якого піднебіння, а не кінчиком до верхніх різців, як це відбувається при правильній вимові звуку л. Крім того, повітряний струмінь частково або повністю проходить через ніс, як при звуці н. Чуються два нечітких звуки: нг

3) Параламбдацизм  – різновидності дефекту, які виражаються в заміні звуків Л, Л‘ іншими звуками.

  • Заміна звуку Л звуком И. При цьому виді неправильної вимови задня частина спинки язика піднята, а кінчик опущений. Діти не помічають, що замінюють звук, а дорослі нерідко вважають, що звук л пропускається.
  • Заміна звуку Л звуком Й .При цьому порушенні кінчик язика залишається внизу, замість того щоб підніматися за верхні різці, а середня частина спинки вигинається вгору дугою, замість того щоб опускатися.
  • Заміна звуку Л звуком У. При цьому порушенні активну участь в утворенні звуку приймають губи, а не язик. Цей недолік, якщо його не виправляти, часто залишається на все життя.
  • Заміна звуку Л звуком В. При такій заміні язик не приймає участі, до верхніх різців рухається нижня губа. Діти і дорослі часто вважають, що це не недолік вимови, а лише нечіткість вимови звуку л.
  • Заміна звуку Л звуком Г. В цьому випадку кінчик язика не піднімається до верхніх різців, а опускається і відтягується від нижніх різців, задня частина спинки язика піднімається і впирається в м’яке піднебіння, замість того щоб тільки підніматися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *