Порушення вимови звуків Р, Рь

Перед тим як дізнатися які бувають порушення вимови звуків Р, Рь, давайте розберемося яка ж правильна (нормована) артикуляція цих звуків.

Правильна артикуляція звуків Р, Рь

 • Положення губ залежить від наступного голосного;
 • Кінчик язика піднімається вгору і вібрує;
 • При м’якому Рь середня частина спинки язика злегка піднята, кінчик язика торкається верхніх ясен, іноді й зубів.

Перевірте правильність вимови звуків Р, Рь дитиною. Запропонуйте назвати картинки з цими звуками.

Порушення вимови звуків Р, Рь

Ротацизм – вади вимови звуків р та р’ , їх відсутність або спотворена вимова.

Спотворена вимова звуку Р:

 • Горлова вимова звуку р – звук р виступає у вигляді горлового дрижачого звука. При такій вимові корінь язика наближується до нижнього краю м’якого піднебіння та утворює з ним щілину. При видиху струмінь повітря проходить скрізь цю щілину та викликає дрібну вібрацію м’якого піднебіння, в результаті чого виникає шум, який приєднавшись до тону голосу викликає специфічне дефектне звучання. Або вимова при якій вібрує лише язичок. При цьому чуємо відчутний рокіт. Гаркавість зустрічається часто у дітей і дорослих. У рідкісних випадках вона усувається без спеціального втручання, і якщо її не виправляти, може залишитися на все життя.
 • Бокова вимова звуку Р – при якій замість вібрації переднього краю язика вибухає змичка між його боковим краєм та кутніми зубами. Така вимова Р часто поєднується з боковою вимовою шиплячих і свистячих звуків, але іноді є і самостійним порушенням.
 • Носова вимова звуку Р за звучанням схожа на поєднання нг. Від правильної вимови вона відрізняється, по-перше, тим, що повітряний струмінь виходить через ніс, а не через рот; по-друге, тим, що кінчик язика не бере участі в артикуляції звуку – він відтягнуть вглиб рота.
 • Щічна вимова – при якій різке спотворення звука р зумовлене тим, що струмінь видихуваного повітря проходить скрізь щілину, яка утворюється між боковим краєм язика та верхніми кутніми зубами, приводячи у коливання щоку.
 • Одноударна вимова – при якому передній край язика лиш один раз доторкується до альвеол, вібрація відсутня. Спроби вимовити подовжений звук р не вдаються.

Параротацизм – різновидності дефекту, які виражаються в заміні звуків р, р’ іншими.

 • Заміна звуками Л, Л’ (риба –“либа”, “ліба”). Язик при звуці л, як і при р, піднятий догори, але кінчик його, замість того щоб вібрувати, міцно притискається до верхніх різців або до піднебіння за ними, бічні краї язика опущені, повітряний струмінь розходиться по обидва боки язика.
 • Заміна звуком Й. Коли дитина вимовляє звук j замість звуку р, у неї піднімається середня частина спинки язика, тобто язик вигинається дугою, а кінчик залишається внизу нерухомим (помідор -“помідой”).
 • Заміна звуком В. При цій заміні артикуляція звуку р здійснюється не язиком, а нижньою губою, яка піднімається до верхніх різців і утворює з ними щілину, через неї і проходить повітряний струмінь. Язик не приймає участі в вимові (рука -“вука”).
 • Заміна звуку Р звуком И. При цій заміні активну роль в артикуляції грає задня частина спинки язика – вона піднімається і відтягується назад, а кінчик язика опущений і відтягнутий вглиб рота (рак -“иак”).
 • Заміна звуку Р звуком Г. В артикуляції активну участь бере задня частина спинки язика, яка круто піднімається вгору і змикається з м’яким піднебінням – в цей момент чується звук г, що переходить в х при опусканні задньої частини спинки язика (парта -“пагта”).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *