Порушення вимови Ч, Ц

Звук Ц включає елементи звучання звуку С, а звук Ч – елементи звучання звуку Ш. Отже, порушення вимови свистячих звуків для Ц і порушення шиплячих звуків для Ч впливають на вимову африкат. Дефекти вимови Ц і Ч можуть бути виправлені після закріплення свистячих і шиплячих звуків. Крім дефектів, характерних для свистячих і шиплячих, африкати можуть розпадатися: Звук Ц може замінюватися звуками С або Т. Звук Ч може замінюватися звуками Т або Ш. Перш ніж перейти до самостійної постановки звуків Ч, Ц, потрібно розібратися яка ж правильна артикуляція цих звуків.

Правильна артикуляція звуку Ч

  • Передня частина спинки язика піднімається і змикається з корінням верхніх різців як при звуці [Т ‘];
  • Змичка розривається;
  • Передня частина спинки мови відходить назад до альвеол, утворює щілину або звуження, через яку виходить струмінь повітря;
  • Зуби зближені;
  • Губи в усмішці.

Перевірте правильність вимови звуку Ц дитиною. Запропонуйте назвати картинки зі звуком Ч.

Правильна артикуляція звуку Ц

  • При промовлянні звуку губи в усмішці;
  • Зуби видно, зуби зближені, але не зімкнуті;
  • Широкий кінчик язика опущений за нижні різці;
  • Посередині язика йде сильний короткий повітряний струмінь, який відчувається тильною стороною руки, піднесеної до рота, як поштовх повітря;
  • Голосові складки не напружені, розсунуті, голос не утворюється.

Перевірте правильність вимови звуку Ц дитиною. Запропонуйте назвати картинки зі звуком Ц.

Якщо у дитини порушена вимова Ч, Ц – нижче запропоновані вправи допоможуть поставити дитині ці звуки.

Постановка звуку Ц

 Звук Ц може бути поставлений за наслідуванням – фіксація уваги на звучанні, артикуляції і тактильному відчутті сильного поштовху повітря на тильній стороні руки.

Можна запропонувати дитині вимовити звук Т, потім відразу звук С – ТС зі зростаючим прискоренням.

Звук Ц можна поставити і з механічною допомогою. Для цього запропонувати, наголошуючи кінчик язика в нижні зуби, вимовляти Т-Т-Т-Т, і в момент промовляння звуку, натиском на кінчик язика відсувають його злегка всередину рота. Того ж ефекту можна домогтися відсуванням губ в сторони в момент вимовляння звуку Т, при цьому утворюється щілина і слідом за Т звучить С, що і дає звук Ц.

Автоматизація починається зі складів і слів, в яких звук Ц стоїть в кінці, потім в середині, і на початку.

Постановка звуку Ч

Прийоми для постановки звуку Ч такі ж як для звуку Ц, тільки кінчик язика слід піднімати догори і вимовляти ТЬ-ТЬ-ТЬ, в цей час кінчик язика відштовхується вглиб рота, і за ТЬ слідує звук Ш, в результаті чого виходить звук Ч. Той же результат вийде при натиску двома пальцями на кути губ для їх висунення вперед в момент вимовляння звуку Ть.

Правильного звучання звуку Ч можна домогтися шляхом злитого промовляння звукосполучення ТШ спочатку в повільному, потім у швидкому темпі.

Поставлений звук автоматизують в словах, в яких він знаходиться в кінці, в середині, на початку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *