Що таке Ехолалія? Чи завжди Ехолалія означає, що у дитини РАС?

Ехолалія – це повторення звуків, слів та навіть цілих фраз почутих у чужій мові. Часто цей процес не контролюється дитиною, тобто відбувається автоматично. А буває й так, що дитина навпаки «ехолалить» усвідомлено, як прояв самостимулюючої поведінки.

Види ехолалій

  1. Миттєва (моментальна) ехолалія – це коли дитина повторює звуки, слова, речення одразу як їх чує. Наприклад, якщо запитати у дитини : «Ти хочеш їсти?». Дитина відповість: «Ти хочеш їсти» або повторить останнє слово: «Їсти». Тобто дитина не відповідає на питання, а повторює їх.    
  2. Відстрочена ехолалія – це коли дитина повторює слова чи фрази не відразу, а через декілька годин чи днів або місяців. Наприклад, дитина може багаторазово повторювати фрази з мультиків, дитячих пісеньок чи фрази, які вона чула від близьких людей.
MOVAє. Вчусь розуміти мовлення

Чому у дитини може бути ехолалія?

  1. Дитина недостатньо розуміє звернене мовлення;
  2. Дитина використовує ехолалію, як спосіб попросити необхідну їй річ. Якщо у дитини є труднощі в побудові речень, вона може використовувати вивчені ехолалії у відповідних ситуаціях. Наприклад, коли дитина говорить: «Ти хочеш пити», замість того щоб сказати «Я   хочу пити». В такому разі потрібно обов`язкого вчити дитину говорити від першого лиця («Я хочу пити»);
  3. Дитина не вміє відповідати на звернені до неї питання. Наприклад, на питання: «Ти хочеш цукерку?» дитина замість того, щоб сказати: «Так» або «Ні», каже : «Ти хочеш цукерку». В такому разі потрібно вчити дитину відповідати на питання ( Так, ні, не знаю, не хочу, хочу, буду і т.п.)
  4. Дитина використовує ехолалію, як самостимуляцію.  Зазвичай використовується відстрочена ехолалія, яка не має відношення до контексту ситуації, та не направлена на комунікацію чи взаємодію з людьми.

Чи завжди ехолалія свідчить про РАС або аутизм ?

Ні, далеко не завжди. По одному симптому – ехолалія, діагноз аутизм або РАС не ставиться (або по тому, що дитина ходить на носочках або не дивиться в очі і т.п). Лише лікар психіатр може поставити діагноз аутизм або РАС, спираючись на групу специфічних симптомів. Якщо ж ми говоримо в контексті ехолалії. Чи відрізняється ехолалія у дитини, у якої немає аутизму ( а є затримка розуміння зверненого мовлення) та у дитини, у якої є аутизм. З мого досвіду, можу сказати, що і у дитини з аутизмом і у дитини, яка немає діагнозу аутизм є моментальна ехолалія ( тобто ви питаєте про щось, дитина повторює за вами). Але у діток з діагнозом аутизм ще є відстрочена ехолалія, яку дитина використовує саме як самостимуляцію. Тобто багаторазове повторення фраз з мультиків, яке не направлене на комунікацію, а використовується дитиною як варіант стереотипної поведінки. Дітям може також подобатися сенсорні відчуття, які виникають при тому чи іншому звуку.

Що робити з ехолалією?

  1. Розвивати розуміння мовлення;
  2. Вчити дитину відповідати на питання. Наприклад, вміння відповідати на питання: «так», «ні», «я не знаю» і т.д.); вміння робити вибір, а не називати останнє, що почула дитина.
MOVAє. Вчусь розуміти мовлення

Коментарі

  1. Добрий день! Можете і мені будь ласка відправити матеріали по ехолалії? Дякую!

    1. Всі матеріали, які Вас цікавлять можна скачати на моєму телеграм каналі https://t.me/+v678xaj7IFRlMWJi . Будь-ласка заходьте на канал та качайте всі матеріали безкоштовно

  2. Доброго дня. Як можна замовити Ваші картки?

  3. Дякую!
    Інформація надзвичайно важлива. Чи можна отримати картки ?

    1. Доброго дня, файл відправлено Вам на електронну пошту. Також рекомендую спробувати додаток MOVAє. Вчусь розуміти мовлення (розділ “Сюжетні малюнки”) в якому Ви знайдете більше матеріалів

  4. У Вашому відео про ехолалію Ви пропонуєте картки для роботи з дитиною. Як би їх отримати? Буду дуже вдячна.

    1. Добрий вечір, матеріали я надіслала Вам на електронну пошту, яку Ви вказали в коментарі. Дякую

      1. Добрий день! Можна мені також матеріали для роботи з дитиною на електронну пошту?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *