Запуск мовлення у дитини із затримкою мовного розвитку (ЗМР)

Багатьох сучасних батьків хвилює те, що їх діти довго не можуть навчитися розмовляти та зазнають труднощів у спілкуванні з оточуючими. З інтернету вони дізнаються про термін «запуск мовлення». Але не завжди розуміють, що це означає і чи потрібні такі заняття саме їхній дитині.

Перш ніж відповісти на питання, що таке «запуск мовлення», давайте розглянемо які питання турбують батьків.

З якими питаннями найчастіше звертаються батьки малюків до логопеда?

1. Моїй дитині 2 роки, а вона мовчить

Так, справді, якщо дитині 2 роки і в неї немає простих слів (ням-ням, му-му, ко-ко, дай, бі-бі і тому подібне), це привід звернутися за консультацією до логопеда. Адже, в нормі перші прості слова у дитини мають з`явитися в рік.

2. Моїй дитині 3 роки і вона не говорить фразами, лише окремими словами

По нормам розвитку мовлення вже у 2-2.5 роки у дитини має з`явитися проста фраза по типу: «Мама, хочу пити», «дай бі-бі» і т.п. Якщо дитині вже 3 роки, а в неї немає фразового мовлення, це привід проконсультуватися з логопедом. Звісно, можна почути думку, що вікові норми розвитку не відповідають сучасним дітям і вони починають розмовляти пізніше, але чи ідуть сучасні діти в школу пізніше, скажімо в 10 років? І в них ще є достатньо  часу, щоб наздогнати однолітків. Авжеж ні, в школу діти ідуть у 6-7 років і часу для того, щоб наздогнати однолітків у них не так багато, на жаль.

3. Те, що говорить моя дитина, розумію тільки я

Схожі скарги можна почути від батьків, котрі стурбовані тим, що дитину не розуміють оточуючі. Вони кажуть спеціалістам про те, що дитина вигадала «свою мову», яка складається з набору звукосполучень, якими вона позначає предмети, свої потреби і прохання.

4. Моя дитина не говорить, або говорить менше в порівнянні з однолітками

Скарги на те, що дитина не говорить, спеціалісти можуть почути від батьків дітей різного віку. «Відсутність» перших слів має насторожити батьків 1-1.5 річної дитини.

5. Моя дитина не говорить, а показує на предмети пальцем

В діалозі з дорослим дитина використовує різні жести, котрі означають: «подивись на…», «дай мені…», «покажи мені…». Коли малюк використовує такі жести, він чекає миттєвої відповіді або дії. Аби скоріше отримати бажане, дитина робить жест повторно або починає вередувати.

При всіх вищезазначених випадках батькам малюка варто звернутися за консультацією до логопеда, і за необхідністю відвідувати індивідуальні ігрові заняття по запуску мовлення.

Що означає термін «запуск мовлення»,який часто використовують спеціалісти?

«Запуск мовлення» – це коли дитина почне повторювати прості слова та фрази за дорослими, адже саме через імітацію запускається і розвивається мовлення у людини. Поки дитина не буде повторювати за мамою, татом прості звуки, лепетні слова, на жаль, мовлення буде відсутнє, або не буде розвиватися. Дитина буде ніби стояти на місці у своєму мовному розвитку.

Отже, заняття із «запуску мовлення» – є першим етапом при роботі з дитинкою із ЗМР (затримкою мовного розвитку). Деяким дітям достатньо лише цього першого поштовху, щоб рівень розвитку їхнього мовлення наздогнав однолітків. Деякі діти після «запуску мовлення» потребують подальших занять з логопедом, по розвитку фразового мовлення, розвитку розуміння мовлення, розвитку складової структури слова, а також розвитку граматичної структури мовлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *